DYANE | ژیان

مابین سال های 1967 تا 1983 توسط سیتروئن اتومبیل سیتروئن ژیان که یک خودروی کوچک به شمار می آید ساخته شده است .

تاریخچه ژیان :

از این خودرو به تعداد 1.9 میلیون دستگاه به مرحله تولید رسیده است . این اتومبیل بر پایه مدل مشهور سیتروئن 2 سی وی بوده است .

هدف از ساخت این اتومبیل این بود که خودرویی مناسب برای شهر و خانواده تولید گردد البته با کمترین قیمت و حداقل هزینه نگه داری. ژیان توسط فرانسوی‌ها و در مقابله با فولکس‌واگن آلمان ساخته شد

تولید ژیان از دهه ۳۰ آغاز و با گذشت زمان تغییراتی در شکل ظاهری و قسمت‌های فنی آن ایجاد شد که باعث ادامه روند تولید آن و عرضه در مدل‌های گوناگون گشت.

این خودرو اولین بار در اتوشوی پاریس ۱۹۴۸ رونمایی شده و گفته می‌شود تا سال ۱۹۹۰ که در مدل‌های مختلفی که تولید کرده حدود ۵میلیون دستگاه فروش داشته‌است.

از مدل‌های آن می‌توان dyane، ۲CV، Ami، Mehari و SM و یک نسخه اِستیشِن با نام سیتروئن آکادیان را نام برد این خودرو حتی مدل ۴wd هم داشته که به اسم ۲CV Sahara تولید شده‌است. مدل موجود در ایران Dyane است که در دهه ۷۰ میلادی تولید شد.

خودروی ژیان در فرانسه با نام دو شوو (Deux Chevaux) معروف است، دو شوو در زبان فرانسوی به معنای دو اسب است که بیانگر قدرت دو اسبی این خودرو در مقیاس فرانسوی است.

محبوبیت فراوان این خودرو بیشتر به خاطر قیمت ارزان و مصرف بسیار کم بنزین آن است.

در واقع، ژیان پاسخ سیتروئن به مدل رنو ۴ بود که بعد از معرفی آن در سال ۱۹۶۱ باعث سقوط فروش مدل ۲CV شد. این اتومبیل مانند cv۲ از موتور دو سیلندری که توسط هوا خنک می‌شود بهره می‌برد. موتور این اتومبیل در ابتدا همانند cv۲ از حجم ۴۳۵ سی سی برخوردار بود اما در ادامه تولید آن حجم موتور به ۶۰۲ سی سی افزایش یافت که موجب تولید قدرت و سرعت بیشتر اتومبیل شد.

گفته می شود که در آن زمان مجموعاً 5 میلیون دستگاه از مدل های مختلف ژیان در جهان تولید شده است.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید